Miksi tuotemerkkien omistajien ei pitäisi kehittää yhden tuolin mallia?

Työskentely ayksityinen merkki retkeilytuolien valmistajayksittäinen SKU on yleinen aloituspiste-mutta se on harvoin oikea pitkän aikavälin-strategia. Vähittäiskauppiaat, joilla on varastossa vain yhtä kokoontaitettavaa tuolia, menettävät kolme mitattavissa olevaa etua: ristiin-myyntimarginaali, kanavien eriyttäminen ja riskin jakautuminen hintatasojen välillä.
Sunwee on toiminut mmmukautettu retkeilytuolitehdasvuodesta 1997 lähtien valmistanut retkeilytuoleja, pinnasänkyjä, pöytiä ja kaappeja Fujianin tehtaalta ISO 9001-, BSCI-, TUV- ja SGS-sertifikaateilla. Yli 27 vuoden tuotantotiedot osoittavat yhden johdonmukaisen mallin: tuotemerkit, jotka tuovat markkinoille 3–5 SKU-tuolimalliston, näkevät 2,4 kertaa suuremman uudelleentilausprosentin 18 kuukaudessa verrattuna yksittäisiin -SKU-tuoliin.
Syy on selvä. Jälleenmyyjä, joka myy vain 29,99 dollarin MSRP-tuolin, kilpailee pelkästään hinnalla. Jälleenmyyjä, joka myy 19,99 dollarin etutuolia, 39,99 dollarin keskihintaista{5}}mallia ja 69,99 dollarin korkealuokkaista raskasta{7}}tuolia, hallitsee koko kategorian keskustelua hyllyllä.
Kuinka rakentaa hyvä / parempi / paras tuotematriisi
Strukturoitu tasojärjestelmä on tehokkain kehysOEM-taittotuolin toimittajavoi suorittaa. Näin hajotamme sen tehdastasolla:
| Taso | Rungon materiaali | Kangas | Painokapasiteetti | Pakkauksen paino | FOB-alue (USD) |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyvä(Sisäänpääsy) | 6061 alumiini tai 0,6 mm teräs | 600D Oxford, PU-pinnoite 1500mm | 100 kg / 220 lbs | 2,1 kg | $8.50 – $11.00 |
| Paremmin(keski) | 0,8 mm jauhemaalattua terästä | 600D + 300D Polyesterisekoitus, vettä-hylkivä | 120 kg / 265 lbs | 2,8 kg | $12.00 – $16.50 |
| Parhaat(Premium) | 7075 alumiiniseos, 1,0 mm letku | 900D Oxford, kaksoisommeltu-saumat, TPU-laminointi | 150 kg / 330 lbs | 3,4 kg | $18.00 – $24.00 |
Keskeiset suunnittelupäätökset kullakin tasolla:
Hyvä taso- Keskity pakattavuuteen. Käytä yksinkertaisempaa poikittais-jalan taittomekanismia, jossa on yksi-pistelukko. Tavoite CBM alle 0,045 yksikköä kohden maksimissaan 40HQ:n kontin lastaukseen (noin 1 800–2 100 yksikköä konttia kohden suunnittelusta riippuen).
Parempi taso- Lisää ergonomisia ominaisuuksia: säädettävät käsinojat, vahvistettu istuinkaukalo ja kantolaukku olkahihnalla. 0,8mmjauhemaalattu-ruoste-kestävä pintateräsputkessa työntää suola{0}}suihkutestin tulokset 48 tunnin aikana ilman näkyvää korroosiota.
Paras taso- Tässä suunnitteluinvestoinneilla on eniten merkitystä. Käyttää7075 alumiiniseosrunkokomponentit jännityspisteissä, kaksinkertaiset-ommeltu-kuormitussaumat ja 4-pisteen lukitusjärjestelmä. Kantavuustestin tulee ylittää ilmoitettu arvo 2,5-kertaisella turvakertoimella - joten 150 kg:n nimellispainon tuolin on selviydyttävä 375 kg:n staattisen kuormituksen testistä ilman rungon muodonmuutoksia.
Lue lisää OEM- ja ODM-palvelumahdollisuuksistamme täyden{0}}kehitysvalikoiman kehittämiseksi.
Värijärjestelmät, pakkausjärjestelmät ja logon sijoittelun yhdenmukaisuus
Kun tasorakenne on määritetty, seuraava askel on visuaalinen yhtenäisyys koko kokoelmassa. Tässä useimmat yksityisten merkkien projektit epäonnistuvat-he tilaavat jokaisen SKU:n itsenäisenä tuotteena ilman yhtenäistä suunnittelukieltä.
Värijärjestelmä
Valitse 3–4 kehysvärin (mattamusta, hiekanharmaa, metsänvihreä, laivastonsininen) peruspaletti, joka koskee kaikkia kolmea tasoa. Valitse sitten 2–4 kangasväriä, jotka täydentävät kehyspalettia. Kurillinen värijärjestelmä tarkoittaa:
- Kehyksen väri vastaa Hyvä / Parempi / Paras=hyllyn koherenssia
- Kankaan värit vaihtelevat vuodenaikojen mukaan ilman työkalujen muutoksia (kankaiden värjäysjakso on 15–20 päivää vs. . 45+ päivää kehyksen jauhemaalauksessa)

Pakkausjärjestelmä
Yhdistä pahvilaatikon mitat mahdollisuuksien mukaan. Jos Good- ja Better-tasoilla on samanlainen taittogeometria, ne voivat käyttää identtisiä päälaatikoita{1}}vain tuotteen etiketti muuttuu. Tämä alentaa laatikon työkalukustannuksia noin 30 % ja yksinkertaistaa varastolavakuvioita ostajan kannalta.
vartenParas taso, suurempi pakkauskoko saattaa vaatia erillisen laatikon. Standardoi laatikon grafiikkaasettelu (logon sijainti, viivakoodin sijoitus, monikielinen tietopaneeli), jotta kaikki kolme tasoa näyttävät kuuluvan samaan perheeseen.
Logon sijoitus
Määritä logosovelluksen standardi ennen näytteenoton aloittamista:
| Logo menetelmä | Paras | Kestävyys | Yksikkökustannusvaikutus |
|---|---|---|---|
| Silkkipainatus (kangas) | Laaja-alainen merkkilogot | 50+ pesujaksoa | +$0.15 – $0.30 |
| Kudottu etiketti (ommeltu istuimen reunaan) | Premium-taso, hienovarainen brändäys | Elinikäinen | +$0.05 – $0.10 |
| Kaiverrettu kumimerkki (selkänoja) | Keskitason---laadukas, tunto | Elinikäinen | +$0.25 – $0.50 |
| Laserkaiverrus (alumiininen käsinoja) | Vain paras taso | Pysyvä | +$0.40 – $0.70 |
Käytännöllinen lähestymistapa: silkkipainatus Goodille, kudottu tarra Betterille, kohokuvioitu patch tai laserkaiverrus Bestiin. Tämä luo näkyvät laadukkaat tikkaat ilman, että ostaja hämmentää.
Selaa nykyistä Camping Chairs -valikoimaamme löytääksesi referenssimalleja, jotka voidaan mukauttaa brändiisi.
Kanava-Tietyt SKU-strategiat markkinoiden mukaan
Eri jakelukanavat vaativat erilaisia kokoonpanoja. AnOEM-taittotuolin toimittajajoka ymmärtää tämän, voi säästää sinut kalliilta kanavaristiriidiltä.
Big{0}}Box Retail (Walmart, Target, Home Depot)
- Prioriteetti:Alhaisin laskeutumishinta, suurin pakkausmäärä 40 HQ:ta kohti
- Suositeltu taso:Hyvä tai Parempi
- Tärkeimmät ajurit:CBM-optimointi, yksinkertainen pakkaus (ei kantolaukkua säästääksesi kustannuksia), EN581-testin vaatimustenmukaisuus eurooppalaisille versioille
- Tyypillinen tilausmäärä:3 000–10 000 yksikköä SKU:ta kohden kauden aikana
Ulkoilualan erikoisliikkeet (REI, Decathlon, kanadalaiset renkaat)
- Prioriteetti:Laadun eriyttäminen, kestävän kehityksen tunnusmerkit
- Suositeltu taso:Parempi tai Paras
- Tärkeimmät ajurit:Korkeampi kankaan denier, alumiinikehykset,BSCI:n auditoitu laitosvaatimustenmukaisuusasiakirjat, kierrätyskangasvaihtoehdot
- Tyypillinen tilausmäärä:500–2 000 yksikköä SKU:ta kohden kauden aikana
E-Kauppa / DTC (Amazon, Shopify-kaupat)
- Prioriteetti:Pienipaketti{0}}ystävällinen pakkaus, korkea arvo
- Suositeltu taso:Parempi ja paras
- Tärkeimmät ajurit:Kompakti pakattu koko (sopii alle 60 cm:n paketin kynnykseen joissakin kantolaukuissa), viehättävä kantolaukku, laadukkaat-tuotevalokuvausvälineet tehtaalta
- Tyypillinen tilausmäärä:200–1 000 yksikköä SKU:ta kohti varastointijaksoa kohti
Alueelliset jakelijat (Eurooppa, Australia, Japani)
- Prioriteetti:Markkinakohtaiset-sertifikaatit, paikallinen pakkaus
- Suositeltu taso:Kaikki kolme tasoa (täysi matriisi)
- Tärkeimmät ajurit:REACH-vaatimustenmukaisuus (EU), AS/NZS-standardit (Australia), Japanin tuontimerkintävaatimukset
- Tyypillinen tilausmäärä:1 000–5 000 yksikköä useissa SKU:issa
Tarkista myydyimmistä tuotteistamme todistettuja malleja, joita on onnistuneesti mukautettu useille kanaville.
Kuinka hallita MOQ:ta, näytteenottokustannuksia ja kehityksen läpimenoaikaa
Tämä on osa, josta useimmat hankintajohtajat välittävät. Annan sinulle tehdas-tason numerot.
MOQ Realities
| Taso | Normaali MOQ (per SKU/väri) | Sekoitettu{0}}väri MOQ | Huomautuksia |
|---|---|---|---|
| Hyvä | 1000 yksikköä | 500 yksikköä | Käyttää olemassa olevia työkaluja, nopein läpimeno |
| Paremmin | 800 yksikköä | 400 yksikköä | Saattaa vaatia vähintään kankaan väriaineerän |
| Parhaat | 500 yksikköä | 300 yksikköä | Alumiinikomponenteilla on korkeammat MOQ-rajoitukset |
Jos lanseeraat 3-kerroksisen malliston, jossa kussakin on 3 väriä, alkuperäinen tilausmäärä on 4 500–9 000 yksikköä tason valinnasta riippuen. AKiinalainen retkeilytuolien valmistajaKankaan sisäinen-hankinta voi vähentää MOQ-määriä 20–30 % verrattuna tehtaisiin, jotka ulkoistavat materiaalin hankinnan.
Näytteenoton aikajana
| Vaihe | Kesto | Kustannusalue |
|---|---|---|
| Alkuperäinen konseptinäyte (nykyinen kehys) | 7-10 työpäivää | $ 80 - $ 150 per näyte |
| Muokattu kehys / mukautettu mekanismi | 15-25 työpäivää | 200 - 500 dollaria per näyte |
| Täydellinen OEM-näyte (uudet työkalut) | 35-50 työpäivää | 800 - 2500 dollaria (muotti, joka on poistettu massatilauksesta) |
Näytteet hyvitetään aina ensimmäisestä joukkotilauksesta-vakiokäytäntö missä tahansa vakituisessa paikassamukautettu retkeilytuolitehdas.
Täysi kehityksen läpimenoaika
Hyväksytystä näytteestä kontin lastaukseen:45-60 päiväävakiotilauksille. Sesonkiaika (maaliskuu-kesäkuu) lisää 10-15 päivää raaka-ainejonon vuoksi.
T&K-tiimimme hoitaa rakennesuunnittelun, kangastestauksen ja pakkausten optimoinnin-talossa, mikä tarkoittaa vähemmän iteraatioita näytekierrosten välillä.
Usein kysytyt kysymykset
K: Mikä on mukautetun värillisen retkeilytuolin vähimmäistilausmäärä?
V: Vakiomalleille, joissa käytetään olemassa olevia kehyksiä, voimme tuottaa 500 yksikköä väriä kohden Good and Better -tasoilla. Parhaat alumiinimallit vaativat vähintään 300 yksikköä. Kankaan väriaineerät voivat lisätä 200 yksikön lisämaksun mukautetuista Pantone-tikkuista vakiopalettimme ulkopuolella.
K: Voitko sopia olemassa olevaan retkeilytuolimalliimme toiselta toimittajalta?
V: Kyllä. Lähetä meille fyysinen näyte tai yksityiskohtainen tekninen pakkaus, jossa on mitat, materiaalitiedot ja pakkausvaatimukset. Suunnittelutiimimme tuottaa konseptinäytteen 15–25 työpäivän kuluessa. Tarkka replikointi ei ole aina mahdollista erilaisten työkalujen vuoksi, mutta sovitamme toiminnan, painokapasiteetin ja ulkonäön hyväksyttävien toleranssien rajoissa.
K: Mitkä testaustodistukset retkeilytuolesi toimitetaan?
V: Kaikki mallit läpäisevät EN581 (eurooppalainen ulkokalusteiden standardi) vakauden ja kestävyyden testauksen. Laitoksellamme on ISO 9001 -laadunhallinta-, BSCI-yhteensopivuus-, TUV-tuoteturvallisuus- ja SGS-materiaalitestaussertifikaatit. Testausraportit sisältyvät jokaiseen massalähetykseen, ja ne ovat saatavilla ostajan tarkastettavaksi ennen tuotannon aloittamista.
